Írta: Almási Kriszta Holisztikus Mentor

Az emberi létezés egyik legfontosabb mozgatórugói az érzelmek. Érzelmeid belső iránytűként segítenek eligazodni a világban és meghatározzák, hogy hogyan reagálsz a különböző helyzetekre. A félelem pl. egy olyan ősi védekező mechanizmus, amely segít elhárítani a veszélyt, míg az öröm arra motivál, hogy keresd a pozitív élményeket.

Az érzelmek azonban nem mindig szolgálnak téged. Előfordul, hogy az intenzív vagy tartósan jelen lévő nehéz érzelmek akadályozzák a mindennapi életed. A szorongás, a düh vagy a szomorúság érzése olyannyira eláraszthat, hogy képtelen vagy racionálisan gondolkodni és hatékonyan cselekedni. Az érzelemszabályozás képessége, vagyis az a képesség, hogy felismerd, megértsd és megfelelően kezeld az érzelmeidet, alapvető fontosságú a mentális egészséged szempontjából.

Az érzelemszabályozás alapjai gyermekkorban alakulnak ki. A biztonságos kötődés, a szülői modell és a nevelési stílus is szerepet játszik ebben a folyamatban.

Függ attól, hogy milyen volt a kapcsolatod minősége a szüleiddel, hogy milyen visszajelzéseket kaptál az érzelmeid kifejezésére.

Pl. csecsemőként sírással kommunikáltad az igényeidet és a szüleid reakciója – lehetett az megnyugtató vagy elutasító – alapvetően befolyásolta, hogy hogyan kezdted értelmezni és kezelni az érzéseidet később.

Ha gyermekként biztonságban érezted magad, ha érezted, hogy elfogadnak és megtanultad, hogy az érzéseinek van helye, akkor felnőttként is könnyebben boldogulsz az érzelmeiddel.

Ha azonban nem volt lehetőséged kifejezni az érzéseidet vagy elutasították azokat, akkor vélhetően felnőttként nehézségeid vannak az érzelmeid szabályozásával.

Például elfojtod az érdemeidet, vagy éppen intenzív és hirtelen érzelmi reakciókat mutatsz, kis provokációra is könnyen dühössé, szomorúvá válsz vagy pánikba esel.

Lehetsz nagyon impulzív, ami megnyilvánulhat abban, hogy meggondolatlanul cselekszel, anélkül, hogy a következményekre gondolnál. Az intenzív érzelmek és az impulzív viselkedés megnehezítheti a másokkal való kapcsolódást is. Az érzelmi viharok nehézséget okozhatnak a koncentrációban, hátráltatják a gondolkodást és a tanulást.

Sőt, ha nehezen kezeled a stresszt és a mindennapi kihívásokat, akkor könnyen túlterhelődsz, ami fizikai tüneteket is okozhat pl. izomfeszültség, bőrprobléma, fejfájás, alvászavar, szívprobléma, emésztési zavar és gyengülhet az immunrendszered is.

Bár az alapokat a szüleid tették le gyermekkorodban, az érzelemszabályozás egy életen át tartó tanulási folyamat. Felnőttként is fejlesztheted ezt a képességet és érdemes is foglalkoznod ezzel, mert az érzelmi életed jelentős hatással van az életminőségedre.

Számos módszer és technika létezik, amelyek segíthetnek abban, hogy képessé válj felismerni, azonosítani az érzelmeidet, melyeket éppen átélsz, hogy megértsd a kiváltó okokat és jelentésüket és egészséges módon tudd kifejezni azokat.

A terápia, a naplóírás, a relaxációs technikák gyakorlása, a jelenlét (mindfulness) gyakorlatok, érzelmi szókincs bővítése, „én üzenetek” használata és a társas készségek fejlesztése mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy fejleszd ezt a készségedet kiegyensúlyozottabb és boldogabb életet élj.


Almási Kriszta
 Holisztikus mentor, Belső utazás kísérő, Hipnoterapeuta

Telefon: +36 20 541 7929

Honlap: http://lelektanoda.hu/index.php

E-mail: info@lelektanoda.hu

Facebook csoport: Női lét, az élet közepén

https://www.facebook.com/groups/634474575198763