A Jin-Jang egy ősi kínai szimbólum. A kínai kultúrában egy hitvallást szimbolizál, életüket és hitvallásukat is az egyensúlyra való törekvés szövi át, míg a nyugati civilizációban még sokszor inkább dekorációs jelleget tölt be.
A szimbólum két részből áll, amely megkülönböztethetőek, de el nem választhatóak egymástól. A kettő kapcsolata állandó, folytonos (mint ahogyan azt a jelkép is tükrözi), egymást kiegészítik és ezáltal egy szoros egységet, együtt a kerek egészt alkotják.
A Jin és Jang negatív és pozitív, víz és tűz, nő és férfi, az őselemek egymásra hatásának jelképe.
Minden emberben van Jin és Jang, a férfiakban több a Jang elem a nőkben pedig a Jin a hangsúlyosabb.
Jin tulajdonságok:
női, hideg, sötét, hátsó, lágy, ívelt, kerek, föld, hold, alacsony, apró, díszes, szűk, vízszintes, természetes
Jang tulajdonságok:
férfi, meleg, világos, elülső, kemény, egyenes, szögletesg, nap, csillag, magas, nagy, egyszerű, széles, függőleges, geometriku
A szimbólum hatása:
A Jin és Jang kettősségén alapuló világszemlélet, segít megérteni a minket körülvevő valóságot és történéseit. Megvilágítja a bennünk rejlő ellentéteket, s lehetővé teszi, hogy összhangba kerüljünk a körülöttünk áramló, hullámzó erőkkel, sőt, bizonyos mértékig uralmat is nyerjünk felettük! Segít, hogy közelebbről is megismerhessük önmagunkat. Akár az önismereti út szimbólumának is nevezhetnénk, hiszen minden ember az életének minden területén igyekszik az egyensúlyra törekedni. Megvan bennünk és körülöttünk mindaz, amely életünk minden területén az egyensúlyi helyzetet termeti meg. Önmagában véve semmi sem lehet fekete vagy fehér, semmi sem lehet jó vagy rossz. A kínaiak hitvallása szerint a cél, hogy a dolgokat összességében egy egységben kezelve szemléljük, törekedve az egyensúlyi helyzetre. Hiszen a dolgok egymás mellett, de mégis egymásban léteznek.
Habár a szimbólum által képviselt gondolamenet a nyugati kultúrákban nem képvisleteti magát oly erősen, mint a keleti kultúrában, mégis is egyre jobban elterjed ennek a szimbólumnak a használata. Egyre több helyen lehet fellelni jin-jang szimbólummal ellátott kisebb-nagyobb használati vagy dísztárgyat. (kulcstartó, mandala, díszpárna, ékszerek, szőnyeg, poháralátét … stb.)
A jin-jang hatása a mandalákban, mire is tanít minket ez a szimbólum?
A mandalák hatása a belső intuíció, illetve a Legfelsőbbel való kapcsolat felébresztése.
A mandalákon elhelyezett jin-jang szimbólum hatása még erősebb, segíti a meditációt, energetizál és erőteljesen nyugtat, a kiegyensúlyozottság érzését erősíti mind testi, mind pedig szellemi szinten.
A borítóképen látható mandala a szerző saját alkotása.