A szabadságharc ünnepe. 1848 – ban Pest-Buda is csatlakozott az európai városokban már megkezdődött forradalmi hullámhoz. Céljuk a Habsburg uralom megszűntetése, a függetlenség és az alkotmányos berendezkedés kivívása volt. Egyenlőség, szabadság, testvériség jelszavak alatt megszületett a modern parlamentális Magyarország és megkezdődött a szabadságharchoz vezető folyamat.
Március 14.-én megérkezett a bécsi forradalom híre Pestre, ami önálló cselekvésre sarkallta a Pilvax kávéházban összegyűlt ifjakat is. Március 15.-én reggel Petőfi Sándor, Vasvári Pál, Jókai Mór és Bulyovszky Gyula új politikai kiálltványt fogalmazott meg a korábban megfogalmazott 12 pont bevezetése helyett, melybe bekerült a politikai foglyok szabadon engedése is és ezt olvasták fel a kávéházban.
Ezután Petőfi elszavalta Nemzeti Dal című költeményét a gyülekező ifjak körében. A felfokozott hangulatú fiatalok elindultak, hogy másokat is cselekvésre buzdítsanak, így hatalmasra duzzadt a tömeg. Lefoglalták a nyomdai gépeket és tovább sokszorosították a 12 pontot és a Nemzeti Dalt. A szabad sajtó első példányai adtak okot arra, hogy később nemcsak a szabadságharc ünnepeként, hanem a magyar sajtó napjaként is ünnepelhetjük március 15.-ét.
A siker még nagyobb bátorságot adott a fiataloknak, az időközben tízezresre nőtt létszámú tömeg Pest városi tanácsát is rábírta, hogy csatlakozzanak követeléseikhez. Forradalmi választmány alakult akik átmentek Budára a Helytartótanácshoz követeléseik elfogadtatására.
A Helytartótanács az erős nyomás hatására elfogadta a 12 pontot, eltörölte a cenzúrát és szabadon engedte Táncsics Mihályt börtönéből. Diadalmenetben vitte Pestre a tömeg a kiszabadult írót és este a Nemzeti Színházban korábban betiltott Bánk Bán előadásával ünnepelték a győzelmüket. Vér és áldozatok nélkül sikerült erős összefogással győzelmet aratniuk, ami példaértékű!
Az 1849- ben megbukott szabadságharc után sokáig tiltották a megemlékezést, sőt a megtorlás évei alatt még azt is tiltották ami kicsit is emlékeztetett a lázadásra. Jóval később 1991-ben lett véglegesen is hivatalos nemzeti ünneppé nyilvánítva az Országház által.
Ezen a napon nemzeti színű kokárda viselésével emlékezünk bátor szabadságharcosainkra.
Ezt a mandalát az ünnep tiszteletére festettem és hát mi más is lehetne a címe, mint SZABADSÁG – TESTVÉRISÉG.
Mindenkinek békés, kellemes megemlékezést kívánok az ünnep alkalmából!
Szeretettel: Sziszka
Tarnaváry Szilvia festő
(30) 385 8327
74sziszka@gmail.com