A békesség állapota azt jelenti, hogy elfogadom a világot és benne magamat teljes egésznek a jó és rossz dolgokkal együtt, mert mindennek célja van, még ha a korlátozott emberi tudatunkkal nem is látunk rá erre.



De hol is van ez az Ön-mag-unk? A szívünk közepén, ahová akkor mutatunk, amikor azt mondjuk, Ön-mag-am.

Amikor megzabolázzuk örvénylően kavargó gondolatainkat és a megfelelő mederbe tereljük őket, akkor a szívünk lecsendesül, megnyugszik. A békés elme így békés szívet eredményez, a békés szív pedig a békés létezésünk alapja.

Aktuálisan vajon hány emberben van fél-elem, gyűl-ölet, ha-rag, sértettség, utálat, rosszindulat?

Hány ember lelkében dúl há-ború?

Az analógia törvénye szerint ami bennünk van a belső világunkban, az megjelenik a külső környezetünkben is, a kinti világunkban, mintegy tükörképet mutatva. Figyeljük csak meg, mit is látunk, tapasztalunk most magunk körül.



Az elménkben kell tehát rendet és békét teremteni

amihez elkerülhetetlen a hozzáállásunk megváltoztatása, azaz másik nézőpont(ok)ból kell szemlélnünk és megközelítenünk a dolgokat. A nagyobb, isteni/univerzális rend felismerése és elfogadása az egyik legjobb nézőpont ehhez. Gondoljunk csak bele, az ember a világegyetem távlatában még egy porszemnél is kisebb, a nagy egésznek egy ici-pici összetevője.

Kozmikus szempontból jelenleg egy káoszos,

átmeneti időszakban vagyunk, amikor az emberi népesség kettéválik. Akik nem foglalkoznak Ön-mag-ukkal, azok elveszítik a tudatosságukat és irányítható, lélektelen sáremberekké válnak. Ez a folyamat egyre jobban tetten érhető, elég csak szétnézni az ismerőseink között, hogy hány logikátlan, értelmezhetetlen butasággal találkozunk felőlük érkezően.

A gyakorlati kulcs a békességünk eléréséhez azonban nem a stressz megszüntetése, hiszen azt rohanó, információkkal túlzsúfolt világunkban kb. lehetetlen leépíteni, hanem a megoldást a jó stresszkezelésben kell keresnünk, majd azt megvalósítanunk.

A jó stresszkezelés mindig egy egyénre szabott

komplex cselekvéscsomagot jelent, amit minden nap újra és újra alkalmazni kell, hiszen ahogy mindig éhesek és szomjasak is leszünk, úgy a különböző stresszorok is folyamatosan hatást gyakorolnak ránk.

A jelenlegi civilizációnk miatt többszörösen nehéz helyzetben vagyunk. Az okoseszközök óriási függőségeket alakítottak ki bennünk, és idegrendszeri leépülést is okoznak, ami miatt az emberek mentális képességei lezuhantak. Erősen meg kell hát küzdeni a koncentrációért, hogy figyelmünket a valódi értéket képviselő dolgok felé fordítsuk.



Vigyázni kell az ál stresszkezeléssel is, mint amilyen például a sorozatok nézése, mert ezek ugyan más típusút, de mégis aggodalmakat és félelmeket tudnak generálni bennünk, amelyek pedig stresszorok, és akkor ismét csak zaklatottak leszünk.

A saját stresszkezelési komplex csomagunkat magunknak kell kialakítanunk és rendszeresen alkalmazni is napi rutinként.

Ehhez igény szerint kérhetünk segítséget is különböző szakemberektől, például pszichológusoktól, coachoktól (életvezetési és egyéb tanácsadók).




Sokféle technika létezik, mindenkinek mások válnak be, ezért érdemes minél többet kipróbálni
.

A bárhol, azonnal alkalmazható technikák a különböző légzőgyakorlatok. Például a hasba történő lélegzés le tudja nyugtatni az idegrendszert; 4 ütemre levegő beszívása mélyen úgy, hogy a hasüreg megemelkedjen, 4 ütemig bent tartás majd 8 ütemre lassú kifújás, végül 4 ütem szünet után jön az új belégzés. Ezt tízszer kell megismételni.

Javasoltak a pihentető mozgások, mint a lassú séta vagy a lassú jóga.

Napi 30 perc meditáció/meditatív zenehallgatás csukott szemmel szintén kiváló stresszoldó hatású tud lenni.

Az érzelmi és mentális stressz kioldásának jó eszköze lehet a naplóírás, illóolajok belélegzése, fürdővízben alkalmazása, a hozzánk hasonló gondolkodású és értékrendű emberekkel való konstruktív beszélgetések.

Egy finom tea vagy kávé elfogyasztása szintén ki tud kapcsolni pár percre, amennyiben a teázás/kávézás élményére fordítjuk időlegesen a teljes figyelmünket.


Önfejlődésünket is segíti és szintén ki tud szakítani az ördögi stresszkörből egy valódi könyv olvasása vagy 1-1 olyan előadás meghallgatása, amely magas tudatosságú tanítótól származik (legalább 20-30 perc).



Úgyszintén a pozitív beállítódást segíti a hála gyakorlása.

Van aki hálanaplót ír, de már az is sokat segít, ha végig gondoljuk legalább minden nap végén, miért is lehetünk hálásak az életünkben és ezek olyan dolgok is lehetnek, amiket alapból természetesnek veszünk.

Például milyen jó, hogy van elegendő tiszta vizünk ivásra, fürdésre, mosásra, főzésre, locsolásra.

Földünkön egyre több területen már elérhetetlen ez az alapvető fontosságú forrás. Azért is hálásak lehetünk, ha rendben, balesetmentesen haza tudunk érni, hiszen rengeteg probléma van folyamatosan a közlekedésben.

Ezt mondhatjuk magunkban úgy, hogy „Hála az égnek, hogy ma is rendben és épen hazaértem a szeretteimmel együtt”.

Örülhetünk akár csak a szép időjárásnak is mondván „Milyen jó, hogy ma kellemes idő van, süt a nap és így lehet sétálgatni/kertészkedni/akármit csinálni”.

Bármilyen apróságért hálásak vagyunk, az mind megemeli egy kicsit a rezgésszintünket.

A többi embert és a körülményeket lehetetlen megváltoztatni, csak a saját hozzáállásunkra van ráhatásunk, ezért a legjobb amit tehetünk, hogy Ön-mag-unk harmóniájának megteremtésére fordítjuk a figyelmünket.

írta: Járvás Mónika