Tarnaváry Szilvia mandala festő

A farsang hosszabb időszakot felölelő télűző népi szokások ünnepe, amit legtöbb helyen hangos, zajos, álarcos, vidám felvonulások kísérnek.


Január 6.-ától, Vízkereszt napjától kezdődik és eltart egészen húshagyókeddig, ami az idén március 4.-ére esik. A kezdet mindig Vízkereszt napja, de a vége változó, mert a Húsvétból kell kiindulni, ami szintén változó. Húsvét napját a tavaszi nap-éjegyenlőség (márc. 20.) utáni első holdtöltét követő vasárnap ünnepeljük. Ettől a dátumtól kell visszaszámlálnunk 40 napot, így kapjuk meg a farsang végét. Március 5.-e, hamvazószerda már a 40 napos böjt kezdete.

A farsang egyrészt a böjt előtti evés-ivást jelenti, másrészt a böjt kezdetét. A fastenscht szóból származik, ami böjti kocsmát jelent. Osztrák kiejtéssel vaschanc, nálunk fassang, majd farsang lett a végleges neve. Más országokban ezt az ünnepet karneválnak hívják, ami annyit jelent olaszul, hogy húst elhagyni.


Már az ókorban is ünnepelték az emberek, a tél végét, a tavasz elejét, a bőséget, a bort és a termékenységet várva. A mulatozások, maszkos felvonulások, bálok célja, hogy a természetet hasonló bőségre ösztönözzék. A farsang csúcspontja itt nálunk a farsang farka, ami farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó 3 nap. Ilyenkor vannak világszerte is a legnagyobb ünneplések, mint például a riói vagy a velencei karnevál.

Nálunk a mohácsi busójárással űzik el a telet, melyet idén február 27.-e és március 4.-e között rendeznek meg Mohácson. Hazánk leghíresebb télűző ünnepsége, mely során több száz maskarás és beöltözött busó búcsúztatja el a telet hangosan kerepelve, láncokat csörgetve és jókívánságokat víve a házakba, végül a tél koporsóját elégetve.


A farsangi ételek fő irányzata a nehéz, zsíros, húsos fogások, zsírban sült édességek, mint pl. a fánk. A farsanghoz kapcsolódó különleges nap a torkos csütörtök magyar népszokás szerint. Ilyenkor sok étterem és cukrászda is kedvezményekkel kedveskedik a torkoskodóknak.


Egész februárban tartanak országszerte maszkos, álarcos bálokat, farsangi mulatságokat, ahol jelmezbe is beöltöznek az emberek. Az óvodákban nagyon népszerű a gyermekek körében is ez az ünnep.


Végezetül ezzel a verssel szeretném zárni a cikkemet:


Gazdag Erzsi: Itt a farsang
Itt a farsang, áll a bál,
keringőzik a kanál,
Csárdást jár a habverő,
bokázik a máktörő.

Dirreg, durrog a mozsár,
táncosra vár a kosár.
A kávészem int neki,
míg az örlő pergeti.

Heje-huja vigalom!
Habos fánk a jutalom
Mákos patkó, babkávé,
ez aztán a parádé.

Szeretettel kívánok mindenkinek vidám télűzést és tavaszvárást, vígadalmat, lakmározást és kellemes ünneplést!


Ezt a mandalát a farsangi ünnep tiszteletére festettem, érzékeltetve a szürke-fehér színekkel a telet, a színes mintákkal pedig a jövendő tavaszt és a karneváli hangulatot. Gazdáját keresi a kép!


Szeretettel : Sziszka


Tarnaváry Szilvia festő

(30) 385 8327

74sziszka@gmail.com

FaceBook