Írta: Gál Judit karmaasztrológus
Függetlenség, önállóság, szabadság, játékosság, ellazulás, energiamezők tisztítása
A mítoszok, legendák gyakori szereplője a macska is, hiszen elég régóta az ember közelében él. Az ókori Egyiptomban kivételezett megbecsülés övezte, a templomok védelmezője volt, mert érzékeli azokat a szellemeket és erőmezőket, amelyek kéretlenül mutatkoznak a térben. Básztet a boldogság és szerelem jelképe gyakran szerepel az ábrázolásokon macskafejjel vagy macskával.
Földöntúli, gyógyító erő tulajdonítottak neki. A germán mitológia termékenység istennőjével, a házastársi boldogság felelősével, a macskavonta szekéren közlekedő Freyjával hozták kapcsolatba. A görög-római mitológiában Artemisz (Diana) attribútuma, mint a függetlenség, szabadság (de) háziasítás megtestesítője.
A muzulmánoknál nagy becsben van, mert Mohamedet egy macska mentette meg egy kígyótámadástól.
Viszont a buddhisták átkozottnak tartják, mert Buddha halálakor csak a kígyó és ő nem sírt. A hinduknál Saktit, a születés istennőjét macskán lovagolva ábrázolják. A népmesék gyakori szereplője, varázslók és boszorkányok állata,
Európában később (gondolom a kereszténység érájában) elég negatív képet alkottak a macskáról: az önfejűség, összeférhetetlenség, alattomosság címkékkel bélyegezték meg.
Nem tudom és nem is akarom megállni, hogy ne idézzek egyik kedvencemből, Nagy Lajos: Képtelen természetrajzából, annak is A macska című karcolatából:
„A macska igen őszinte állat. Ha éhes, eszik; ha jóllakott, fekszik; ha jól érzi magát, dorombol; ha valami baja van, keservesen nyávog. Ez gondolatainak és érzelmeinek olyan közvetlen kifejezése, amit a képmutató emberek sehogy sem tudnak megérteni, tehát valami hallatlanul körmönfont ravaszságot sejtenek mögötte, s ezért azt mondják a macskára, hogy ravasz. (…) Az emberek, magukból indulva ki, a macskától is azt kérdezhetnék, hogy miért nyávogsz te, mintha valami bajod lenne, mikor csakugyan bajod van. …”
Sokszor egymásnak ellentmondó jellemzőket tulajdonítanak egyébként is a macskának: kíváncsiság – kotnyelesség, függetlenség – öntörvényűség, ügyesség – alattomosság, játékosság – kiszámíthatatlanság, gyógyerő – vérengző vadász és így tovább. Kétségtelen, hogy hol odabújik a másik macskához vagy az emberhez és dorombol, máskor pedig vadul fújtat, karmol. Rendkívül alkalmazkodónak látszik, majd fittyet hány mindennek és járja a maga útját a maga módján.
Az asztrológia a Rákhoz sorolja, nyilvánvalóan amiatt az elterjedt vélekedés miatt, hogy a macska a házhoz hű. Ezt egyébként számos jelenség cáfolja, s magam is igazolni tudom, hogy nagyon is az emberhez ragaszkodik – ha olyan a viszonyuk. Lehetne vénuszi állatnak is tekinteni, amivel legalább a levegős Mérleg szabadságvágya is analógiába hozható, bár a macska függetlensége inkább vízöntői méretű. Egyszóval a macska igencsak összetett személyiség.
Szorosan kapcsolódik – sok állathoz hasonlóan – a mágia, misztériumok világához.
Érzékeli a hamarosan bekövetkező dolgokat (például a többi állatnál hamarabb a földrengést), jövőbe lát, látja a szellemeket, démonokat (figyeljük meg, amikor több macska merően nézi a semmit, vagyis amit mi egyáltalán nem látunk), összhangban áll az egyetemes energiával, mezőjét tisztán tartja, ahogy magát is állandóan tisztogatja.
Segít az energiarablás megfékezésében. Kitűnő antennái vannak a természetfeletti felfogásához, éles, éber
megfigyelőképességgel segít úgy is, mint lélekvezető.
Szemmel tart bennünket, hogy megértjük-e a magasabb összefüggéseket, s tudunk-e idomulni azokhoz? Gyógyereje van, leveszi és megtisztítja a káros energiákat, felleli a betegség fészkét, jóval hamarabb, mint ahogyan az manifesztálódna.
Egyik legfontosabb jelentéstartalma szerint a macska a függetlenség, korlátlan szabadság szimbóluma. Erősíti bennünk a saját utunk követésébe, ösztöneinkbe vetett bizalmat, az öntudatot. Arra tanít, hogy nem kell mindennel foglalkoznunk, ami kívülről hat, vagy akár ami velünk történik.
Fontos, hogy megóvjuk szabadságunkat, legyünk éberek, aktívak és vállaljuk a felelősséget az életünkért. Olyan, némelykor vadócnak tekintett, független emberek állata, akik egyesítik a férfi és női (értsd: emberi) tulajdonságokat, gondoskodnak magukról, élvezik az életet – legyenek akár közösségben, vagy teljesen egyedül – és elérik azt, amire szükségük van. Példát mutat, arra, hogy gyorsan és ösztönösen cselekedjünk, hogy az életet játékként, az összetűzéseket tréningként, motivációs gyakorlatként fogjuk fel. Megmutatja, hogy időt kell szakítani magunkra, a feltöltődésre.
A macskák az ellazulás nagymesterei, talán nincs több ilyen állat, amelyik a legkitekeredettebb, leglehetetlenebb pózokban is remekül érzi magát és jóízűen alszik. Mintát ad a meditációra (tán a jóga ászanákat is a macskák megfigyelése alapján alkották meg annakidején?), arra inspirál, hogy engedjük el magunkat és figyeljük bensőnket.
A macska megjelenésekor vagy viselkedését figyelve feltehetsz kérdéseket magadnak:
Összekevered-e az önállóságot az önfejűséggel?
Az ellazulást a nemtörődömséggel?
A kreatív kapcsolattartást a manipulációval?
Úgy használod-e energiáidat, hogy a legjobbat hozd ki magadból?
Hogyan és mire használod intuíciódat?
Élsz-e a szabadság adta lehetőségekkel?
Esetleg túlságosan extravagáns vagy egocentrikus vagy?
Képes vagy-e a jelenben élni?
Mennyire törődsz mások véleményével?
Mennyire tudsz alkalmazkodni, vagy ragaszkodsz öntörvényűségedhez?
Van-e türelmed a megfelelő pillanat kivárásához?
Hogyan állsz a koncentrációval?
Túlságosan önállótlan vagy?
Akkor érzed magad biztonságban, ha valaki irányít?
(A bevezetőben hivatkozott két kötet mellett ennél a szócikknél felhasználtam még Hoppál-Jankovics-Nagy-Szemadám: Jelképtár c. kiadványát, továbbá Nagy Lajos Képtelen természetrajz c. művét, amint arra a szövegben is utalok.)
szerző: Gál Judit karmaasztrológus
Honlap: www.karmaasztrologia.info
Facebook: Gál Judit (Karma Asztrológia)
Telefon: +36308966069