Áttekintünk egy nagyon szép, zárt rendszert, a jegyek rendszerét.​​ Öt olyan kategóriáról van szó ugyanis, amelyek egyenlő számú csoportokra osztják a 12 jegyet, mindig más és más típust vonva össze​​ egy-egy kategóriába.

Minden halmaznak vannak markáns közös vonásai, s tulajdonképpen ezekből tevődnek majd össze az egyes típusok jellemzői. Jobban meg lehet érteni a jegyek motivációit, magatartásmódját, ha alaposabban megismerjük az alap-kategóriáinkat.





Az öt kategória:

Elemi​​ felosztás (tűz-föld-levegő-víz)

Minőségi​​ felosztás (kardinális-fix-labil)

Töltés szerinti​​ felosztás (pozitív-negatív)

Emocionalitási​​ felosztás (emocionális-racionális)

Évszakok szerinti​​ felosztás (tavasz-nyár-ősz-tél)




Van még két olyan csoportosításunk is, amelyek nem egyenlő részekre osztják a zodiákust, sőt ebből a második még csak nem is a 12 jegyre vonatkozik, csupán háromra. (Állati-ember jegyek és kettős jegyek). Ezekre majd a jegyek rendszere részletes ismertetése után visszatérünk.



ELEMI FELOSZTÁS



Az​​ első és egyúttal igen közismert kategória az elemi felosztás, amely​​ négyszer hármas csoportokra​​ osztja a zodiákust.



Nevezik még alaptöltés vagy elemi töltés szerinti felosztásnak is, de ez keverhető a harmadik nagy csoportosítással, a töltés szerintivel. Az ősminőség megjelölés pedig a második, minőségi kategóriával. Így a magam részéről mindig elemi felosztásként vagy elemi kategóriaként emlegetem.




Az ókori filozófiai értelemben vett,​​ tűz-föld-levegő-víz​​ 4 „eleméről” van szó, amelyre az európai jellegű kultúrkörben építkezünk.​​ Indiában​​ például ugyancsak négy elemmel számolnak, de​​ van egy ötödik, kiegészítő is:​​ az éter. Kínában​​ pedig eleve öt kategóriát​​ vesznek figyelembe, melyek teljesen nem is hozhatók fedésbe a miénkkel​​ (tűz, föld, fém, fa, víz).


A négy elem jellemzői többé-kevésbé​​ (a víz a legkevésbé)​​ analógiába hozhatók a legközismertebb pszichológiai, még az ókorból származó, hippokratészi tipológiával, amely abból indul ki, hogy milyen testnedv domináns az egyes típusoknál. Így a​​ kolerikus​​ (sárga epe – chole)​​ a​​ tűzzel,​​ melankolikus​​ (fekete epe – melaina chole)​​ a​​ földdel,​​ szangvinikus​​ (vér – sanguis)​​ a​​ levegővel​​ és​​ a​​ flegmatikus​​ (nyálka – phlegma)​​ a vízzel hozható szinkronba.




Az​​ egy-egy kategóriához tartozó jegyeknek feltűnően hasonló az alaphabitusa, magatartásmódja. Annyira, hogy sokszor össze is keverhető. Ahogyan haladunk majd előre a kategóriák megismerésében, úgy fogjuk látni mégis a különbségeket az azonosságok mellett.



TŰZ jegyek

Kos, Oroszlán, Nyilas

Kulcsszavak: heves, élénk, ösztönös


S mi is jellemzi őket együttesen? Gyors lelkesedés, lobbanékonyság, heves, erős indulatok – nem nagy kitartás mellett (kivétel​​ az​​ Oroszlán​​ amely egyúttal fix jegy is – ahogyan majd látni fogjuk ezt a következő, minőségi kategóriánál). Égés, lobogás. Törekvés, becsvágy. Vezetés, példamutatás. Hiúság. Örökös aktivitás –​​ persze más és más téren és dinamikával.

A​​ Kosnál bármiben és a személyes részvétel erejével, az Oroszlán bemutatja mit hogyan kell tenni, majd áttér az irányításra és a​​ Nyilasnál lehet elmondani fél-komolyan, hogy​​ „fogjuk​​ meg és vigyétek”.​​

Fizikai erő, energia-összpontosítás,​​ sport, versengés. Kevésbé anyagiasak, ami nem azt jelenti, hogy ne szeretnének jól, sőt: nagyon jól élni (a két luxus-jegy történetesen az Oroszlán és a Nyilas), hanem azt, hogy nem az anyagiság, és a racionális megfontolások elsődlegesek számukra. Ösztön-lények.

A legjobban úgy értjük meg az elemek tulajdonságait, ha a valódi elemre – ez esetben a tűzre gondolunk: ez​​ ég, éget, elhamvaszt, elborzaszt, pusztít – megbűvöl, meleget ad, tisztít, és a​​ merő tűzből álló​​ Nap nélkül nincs élet.

A többi elemmel milyen viszonyban van a tűz? A földet kiégeti, terméketlenné teszi, a föld pedig fojtja a tüzet. A vízzel összeeresztve mindenekelőtt nagy gőzt képzeljünk el, aztán attól függően, melyik a több, erősebb vagy elpárolog a víz vagy eloltja a tüzet. Amely elemmel jóban van, az a levegő, hiszen ez táplálja a tüzet, a levegőt pedig nem zavarja, inkább elbűvöli a tűz, sőt: „értelmet ad” mozgásának, amikor elhordja a füstöt.





FÖLD​​ jegyek

Bika, Szűz, Bak


Kulcsszavak: gyakorlati, óvatos, higgadt, alapos.


A sok föld elemű bolygót tartalmazó horoszkóp tulajdonosa átgondolt, higgadt, kényelmes és nagyon óvatos – szemben a tüzesekkel. Félénk, gátlásos (a Szűz és Bak különösen). Természet- föld- anyagszeretet és érzék jellemzi.​​ Érték-központúság,​​ anyagiasság. Kis kitérőt teszünk anyagiasság ügyben itt: egyáltalán nem csak és nem alapvetően azt értjük anyagiságon, anyagiasságon, hogy pénz-központú.

Az is kötődik az anyaghoz, akinek mindenhez kézzelfogható bizonyíték kell, aki a racionális szempontokat tartja szem előtt minden mást megelőzve.

A fő kérdése: „van-e értelme” – megindokolható-e észokokkal, józan nézőpontból.

A föld elemnek hobbija​​ is az anyaggal foglalkozás (Bika: művészi érzék, Szűz gyűjtés, Bak építés).​​ Megőriz dolgokat, nem dob​​ ki semmit.​​ Ami nem kézzelfogható,​​ mérhető, gyanakvással szemléli, esetleg elveti.

Szereti​​ végigcsinálni amit elkezdett, szépen lassan,​​ alaposan. Nehezen meggyőzhető, amiben ugyancsak megvannak azért a variációk. A Bak első benne, a Bika bizonyos területeken meglepő rugalmasságot tud tanúsítani (majd látjuk ezt az utolsó, évszakok szerinti kategóriánknál), s a Szűz csak látszólag meggyőzhetetlen, valójában csak tájékozódni akar előbb alaposan, aztán pedig simán​​ konszenzusra jut (amint a következő, minőségi kategóriánknál kiderül, hiszen aszerint​​ a​​ labil jegyekhez tartozik, akik könnyen meggyőzhetők).

A valódi elem jellemzői szerint: a föld,​​ mint nehéz anyag fullasztó, sivár, unalmas, ugyanakkor a másik oldalát nézve:​​ termékeny,​​ gyönyörű úgy geológiai formáit mint a belőle táplálkozó természetet tekintve, alapvető​​ létszükségletet elégít ki​​ (mint egyébként mind a négy elem), és minden látszat ellenére őserejénél fogva​​ hatalmas​​ megújuló​​ ereje van.

Viszonya a többi elemhez: a tűzzel már láttuk, a levegővel sincs túl jó viszonyban (habár az oxigénre a földnek is szüksége van), mert szárítja, széthordja, nem tudnak egymással mit kezdeni, tekintve, hogy a levegőt meg megköti a föld, amitől az lesz frusztrált. A víz az az elem, amellyel kölcsönösen tudnak egymásnak valami jót nyújtani: a víz megtermékenyíti, táplálja a földet, a föld pedig alapként, „edényként” szolgál a víznek (amint majd annál az elemnél látni fogjuk ennek szükségességét).

szerző: Gál Judit karmaasztrológus

Honlap: www.karmaasztrologia.info

Facebook: Gál Judit (Karma Asztrológia)

Telefon: +36308966069