Amikor a gyerek többet lát

Valkusz Lili gyerekkori titka mára sokak segítsége lett



Május végén, a gyereknap közeledtével minden szülő azon töri a fejét, hogyan lephetné meg gyermekét. A játékok, és programok közepette azonban ritkán gondolunk arra, hogy megkérdezzük tőlük: hogyan érzik magukat a bőrükben, milyen lehet valójában a belső világuk? Különösen fontos ez a kérdés, ha azt vesszük észre, gyermekünk olyan dolgokat lát vagy érzékel, amelyeket mi nem, vagy ha azt tapasztaljuk, nehezen értünk szót vele.



Valkusz Lili gyerekkora egészen máshogy alakult, mint a legtöbb gyermeké. Már egészen kicsi korától kezdve érzi, látja a szellemvilágot. Sokan ezt talán misztikumnak tartják, ő azonban egészen más szemmel néz rá: számára ez nem tündérmese, hanem valódi tapasztalat.


„Észrevették, hogy látom őket és emiatt állandóan közeledtek hozzám. Nagyon kemény éjszakáim voltak. Sokszor ébredtem sírva emiatt” – meséli Lili ma, felnőtt fejjel. Vannak emlékei menetelő katonákról, csörömpölő zajokról és egészen riasztó képsorokról is. A szülei nem bagatellizálták el ezt a helyzetet, de nem is dramatizálták túl. Egyszerű, hétköznapi tanácsokat adtak, például hogy kérdezze meg a szellemeket, mit akarnak, és kérje meg őket, hogy ne jöjjenek oda hozzá.


„Minden reggel ott ült a szelleme az ágyam szélén, simogatta a fejemet és nyugtatgatott” – mondta Lili. Elmondása szerint évekig kísérte fejlődését, és időnként még most is felveszik egymással a kapcsolatot, bár azóta már sokkal több segítő lényhez kapcsolódik, akik szervesebb részét képezik az életének, és segítenek neki abban, hogy munkájával támogassa a hozzá érkezőket.


Szorongással és depresszióval is küzdött

Ahogy Valkusz Lili kamasz lett, egyre fontosabbá vált számára is a beilleszkedés. Megpróbálta letagadni magában is ezt a különös érzékelést, de ez nem múlt el következmények nélkül. A szorongás, depresszió, fájdalmas testi tünetek csak erősödtek.



Ekkor indult el valami új. A betegségek enyhülni kezdtek, a képességeit már nem tehernek, hanem lehetőségnek látta. Valkusz Lili a saját útja során azt tapasztalta, hogy Magyarországon szinte egyáltalán nincs olyan közösség vagy szakmai fórum, ahol konstruktív segítséget kapnának az érzékenyebb gyerekek és szüleik. Ezért hozta létre a Szellemsulit, amely egy biztonságos, támogató közeg, ahol konkrét eszközöket kapnak a kezükbe azok, akik hasonló élményeket élnek át.



Szellemsuli: ahol a „furcsa gyerekek” megértést kapnak

Ennek egyetlen oka volt, hogy velem lehetett beszélgetni a szellemekről. Ez volt az a pont, ahol igazán megértettem, mennyire szükséges a munka, amit végzek” – mesélte Lili, aki hozzátette: a Szellemsuli egy olyan hiánypótló tér, ahol a szülők és gyerekek együtt tanulhatják meg, hogyan is kezelhetik ezt az érzékenységet. A cél nem az, hogy mindenki elhiggye a szellemek létezését, hanem hogy elfogadjuk: vannak gyerekek, akiknek az érzékelése tágabb, mint a miénk.



Nem minden szülő ismeri fel azonnal, ha gyermeke másként érzékeli a világot, mint a többség. Valkusz Lili szerint vannak árulkodó jelek, amelyek segíthetnek ebben: ilyen például amikor a gyerek hirtelen odakapja a fejét, a tekintetét egy helyre, mintha valami elvonná a figyelmét, holott látszólag senki sincs ott.

Sokan megfigyelik az ilyen gyerekek tükrökhöz való vonzódását is, vagy azt, hogy képzeletbeli beszélgetéseket folytatnak. Lili szerint a legfontosabb, hogy ne ijedjünk meg, hanem forduljunk feléjük kíváncsisággal, tegyünk fel kérdéseket, és engedjük meg, hogy ők legyenek a témában a „szakértők”. Kérjük meg őket, hogy tanítsanak meg minket arra, amit ők érzékelnek.



„Minden ilyen gyerek egy lehetőség arra, hogy a szülő másképp éljen. Ezek a gyerekek tükröt tartanak – néha kellemetlent – és arra sarkallnak, hogy dolgozzunk a saját hiedelmeinken, félelmeinken, elakadásainkon” – mondta Lili.

A képen Valkusz Lili látható
Valkusz Lili és a Szellemsuli célja, hogy a szellemi érzékenységet természetesebb megvilágításba helyezzék, és könnyed, befogadható módon hozzák közelebb az emberekhez.

Faragóné Hajdok Ilona főszerkesztő