A mandala szó a klasszikus indiai nyelvből a szanszkritból származik, jelentése: kör, ív, körszelet vagy korong.

A mandala sokkal több, mint egy geometriai alakzat, egy szent kör, amely a hindu és buddhista hitvilágban hatalmas szimbolikus jelentéssel bír. A kör a világmindenséget, a határtalan teret, a korlátlan időt jelenti.
A mandala szimmetriája a soha véget nem érő ciklusokat, az élet körforgását, a születést és a halált, a nappalt és az éjszakát, a gyarapodást és a sorvadást is tartalmazza.

Kínában, Japánban és Tibetben a meditáció és az imádság szimbólumaiként használják leginkább.

A mandalák hazánkban is már számos vallási, meditációs és modern környezetben megtalálhatóak és egyre elterjedtebbek.
A mandalákat gyakran a jógastúdió körül vagy gyógyító körökben helyezik el, dekorációs vagy művészeti célokra is használják. Ahol a kreativitás és a megnyugtató jelenléte segíti a test, az elme és a szív helyreállítását.

A mandala közepe egy pont, ami egy dimenziómentes szimbólumnak tekinthető. Ezt a pontot veszik körbe a vonalak és a geometriai minták, amik az univerzumot szimbolizálják. Ezt az univerzumot foglalja magába a külső kör, ami az élet ciklikus jellegét képviseli a mandalán.

Egyre elterjedtebb a mandala rajzolás, a mandala festés és színezés is, amely nemcsak a meditáció részét képezi, gyógyító hatását is kifejti mind a készítőjére, mind a felhasználójára.

A mandalakészítés esetenként terápia is. Ezáltal beleláthatunk önmagunkba, egy kicsit jobban megismerhetjük a bennünk megannyi szinten zajló folyamatokat. Közben nagyszerűen átalakulhatunk és felfrissülhetünk. A mandalakészítés egy igazi belső utazás is.

A mandalákon különféle szimbólumokat és színeket is használnak, amelyek még jobban erősítik a mandalák meditatív és gyógyító hatását. Ezekről későbbi cikkemben fogok írni.

Fotó: A szerző saját alkotása

Szeretettel: Timi

Mandalafestéssel, aktuális workshopokkal kapcsolatban kattints ide!