Szerető család vagy háborús övezet?

Pszichológia

Írta: Bihari Erika természetgyógyász

Ha már a június a kapcsolatokról szól, akkor azt gondolom, folytatom kedves ismerősöm történetét és nézzünk kicsit bele a Piroska múltjába.


Kezdjük a legelső és egyben legfontosabb szereplővel, akivel szoros kapcsolatba került fogantatása pillanatától kezdve, az édesanyjával.


Piroska szülőanyja egy mártír típusú, kissé grandiózus nárcisztikus nő volt,

aki mintha mindig haragudott volna a lányára, pusztán csak azért is mert a világra jött. Sajnos hiába tudjuk már, hogy mindenkit magunk választunk mielőtt ide jövünk újra tanulni, de azért a történeteket hallgatva, nem egyszerű életet tervezett be magának ez a hölgy.

És most nem ítélkezem az anyukája fölött, hiszen mindenki annak születik, ami a feladatához a legmegfelelőbb, de ahogy elmesélte nekem gyermekkorának történetét, hát nagyon nem volt királylányos.

Gyermekként Piroska hamar megtanulta, hogy sosem lehet elég jó az anyukájának.

Az egész gyermekkora arról szólt, hogy koldult az anyukája figyelméért.


Azt mondja, hogy nincsenek szeretetteljes emlékképei az édesanyjával. Valahogy a testvérei mellett mindig a perifériára szorult és gyermekként ez annyira fel sem tűnt neki, hiszen ez volt a természetes.

Neki több kötelessége volt, mint joga. Amikor beszélgettünk, előre bocsájtotta azonban, hogy nem volt annyira rossz sorsa, mert amit tudtak és akartak, azt megadták neki is a szülei. De valahogy az mindig kevesebbre sikeredett, mint ami a testvéreinek jutott.


Ezt a hiányból teremtés állapotát tovább vitte kamasz korára is, mert sajnos korai szerelmei is mind olyan fiúk voltak, akik azt éreztették vele, hogy elérhetetlenek az ő számára. Sőt. Igazából még most is ezt éli meg sokszor, még akkor is, ha már sokat dolgoztunk rajta, hogy ne így legyen.


Ebből is csak azt a következtetést tudom levonni, hogy az egész életünk egy folytonos tanulás, ami csak a halálunkkal ér véget. És hogy addig milyen szinteket teljesítünk, az attól is függ, hogy mekkora tudatosságra teszünk szert egy inkarnáció alatt.


Egy szó, mint száz, Piroska nehezített pályáról indult egy ilyen szülőpárossal, mert sajnos az apukája sem tudta megadni neki azt, amire egy gyermeknek szüksége lenne ahhoz, hogy megtanulja önmagát szeretni annyira, hogy ne kelljen egész életében mások szeretetéért koldulnia.


Apukája egy introvertált személyiség volt
, aki a saját érzései kifejezésével sem volt tisztában hogyan tehetné meg, nemhogy megtanítsa gyermekeinek, mit és hogyan kell kifejezni a külvilág felé.


És mit látott Piroska a családban?


Állandó feszültség uralkodott az otthonukban. Ki nem mondott érzések, amik ha végül mégis a felszínre törtek, akkor ment a kiabálás és egymás hibáztatása.

A feszültséget fokozta az intimitás teljes hiánya a szülők és gyermekeik között. A gyerekek vagy azt látták, hogy anya és apa a ház legtávolabbi sarkába menekül egymás elől, vagy éppen drámáznak, ami olykor fizikai erőszakká is fajult.

Szóval, ezt mindennek lehet nevezni, de semmiképpen sem egészséges környezetnek egy gyermek érzelmi fejlődésének szempontjából. Anya apa ellen hangolta a gyerekeket, apa meg dühöngött és anyát szidta vagy a gyerekeit mennyire semmirekellők.


De mire is lett volna szüksége a kislánynak ahhoz, hogy nagyobb önbizalommal és önértékeléssel kezdje meg mostani életét?


Kicsit több ölelésre, amitől biztonságban érezheti magát és megtanulhatja, hogy a szeretetünket így is kifejezhetjük.


Több dicséretre és elismerésre ahhoz
, hogy elhiggye, ő pont elég és jó és ezt nem kell bizonygatnia egész életében.


Értő és megértő figyelemre is szüksége lett volna, amiben valóban kíváncsi az édesanyja arra, hogy mit gondol és érez a lánya. Megpróbálni elfogadni azt, hogy elsőszülött gyermeke sokkal több mindent lát a külvilágból mint ő, és ha átérezni nem is képes amit gyermeke, hiszen ő más kondíciókkal rendelkezik, de legalább elfogadni és megérteni tudja a lánya másságát.


Tisztelni a másik ember más milyenségét és azt szeretettel elfogadni és kezelni egy fontos feladat átadni gyermekeinknek.


Mindezt a szülőknek jó lett volna az egymással való kapcsolatukban példát mutatva is megélniük.

Ezt azonban egy erősen mártír és nárcisztikus gőgös anyától, egy érzelmileg zárkózott, de sokszor hirtelen haragú és a tehetetlen dühtől toporzékoló apától aligha kaphatja meg egy gyermek.

Egy családban, ahol vagy elhallgattak és eltitkoltak mindent egymás elől, vagy ahol éppen a felszínre kerülő problémáktól égett a ház, nehéz egészséges gyermekeket nevelni.




Egy ideje foglalkoztat ez a kérdés. Mit kell átadnia egy szülőnek ahhoz, hogy gyermeke egészséges érzelmi kondíciókkal vágjon neki az életnek?


Ezeknek a szükségleteknek a kielégítése, amiket fentebb írtam mindenképp. És még arra is, hogy megtanítsuk a gyermekeiknek hogyan mutassák ki szeretetüket. Bátorítani őket, hogy tudjanak beszélni az érzéseikről, hiszen a szeretetet teljes kommunikáció elengedhetetlen egy család egészséges életében.

Megmutatni nekik, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésükre és hogy ezeket az eszközöket bátran merjék használni érzéseik és érzelmeik kifejezésére. És hogy bátran kifejezhetik igényeiket is, ha azt érzik, hogy valamire szükségük van a másik embertől.


Azt gondolom, hogy egy anya tanítja meg nekünk az ölelés örömét, a csillogó szemek melegét tőle érezzük először. A finom érintés puha érzését csak egy nő tudja megtanítani lányának és fiának egyaránt. A szerető gondoskodást, amivel a testüket eteti és amivel lelküket táplálja az anyának a feladata átadni gyermekeinek.


Apától megtanulunk erősnek lenni, kitartónak, keménynek és igazságosnak. Megtanuljuk, hogyan kell beütni a szöget helyesen a kalapáccsal, ő tanít meg minket bicajozni és ő az, akitől először megérzi egy lány mit jelent az ölelésében biztonságban lenni.

Mert apa a kőszikla, aki mindenkitől megvéd és aki képes elolvadni a mosolyodtól ha ráragyogsz. Mert arra a nőre emlékezted, akitől ajándékba kapott.


Ugye milyen szép lenne, ha ez így működne mindenhol?


Érzelmileg erős és egészséges gyermeket csak egészséges szülők tudnak nevelni, így nem győzöm hangsúlyozni, hogy elkerülhetetlen az önfejlesztés, önismeret és személyiségfejlesztés, valamint érzelmi sebeink gyógyítása ahhoz, hogy azokat a leckéket megtanuljuk amiért ide jöttünk.


Ehhez azonban a legfontosabb a belátás. Felismerni, hogy valami nem úgy működik ahogy az jó nekünk és lépéseket tenni abba az irányba, hogy ez megváltozzon.


Ragyogással és csodás felismerésekkel teli napokat kívánok mindenkinek!


Csillagidő Klub Előfizetés

Részletekért kattints ide!

Elérhető a Csillagidő Klub Havi és Éves előfizetés, illetve Csillagidő Magazin Éves Előfizetés,
amely lehetővé teszi a Klub tagok számára elérhető cikkek olvasását.

Válaszd ki az előfizetésed,
kattints a megfelelőre!

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó cikkeink

A megszokás nem egyenlő a boldogsággal

A megszokás nem egyenlő a boldogsággal

Az egyik legnagyobb hazugság, amit magadnak mondasz: „Jó így nekem.” Miért teszed ezt? Mert könnyebb, mint szembenézni azzal, hogy valójában nem az. Mert amíg elhiszed, hogy „jó ez így”, addig nem kell kitenned magad a döntés felelősségének és a változással járó...

Ismered a tudat alatti szerepszemélyiségeidet?

Ismered a tudat alatti szerepszemélyiségeidet?

Amikor elkezdtem asztrológiát tanulni, úgy 26 évvel ezelőtt…rögtön mellém szegődött a Symbolon kártya, és azóta is hű barátként kísér az önismereti utamon és a segítői hivatásomban. Nagyon hálás vagyok Peter Orban és Ingrid Zinnel munkásságának, illetve Thea Weller...

A Fém típusú ember

A Fém típusú ember

A kínai 5 elem tana ( Wu Xing) szerint az 5 féle elem jellegzetes személyiségtípust és energetikai minőséget mutat. A FÉM típusú ember születési évének utolsó száma 0 ( jang) és 1 ( jin)A struktúrát, a fegyelmet, a tisztaságot képviseli. Olyan, mint egy magas fa,...

7 évesen dőlt el a sorsod – vagy mégsem? 19. befejező rész

7 évesen dőlt el a sorsod – vagy mégsem? 19. befejező rész

„Szerezz örömöt!” korlátozó előírás – A megfelelési kényszer hálójában A Sorskönyv rejtett üzeneteit bemutató sorozatom, utolsó részéhez érkeztünk. Ma a „jófiúk” és „jólányok” legnagyobb csapdáját leplezzük le. Az elmúlt hetekben végig vettük az maximalizmust, a...

<a href="https://csillagido.hu/author/bihari-erika/" target="_self">Bihari Erika</a>

Bihari Erika

Szerző

Bihari Erika vagyok, 2014-ben érkeztem meg a masszázs technikák világába. Mindig erős megérzésként dolgozott bennem, hogy az utam szakmai területen, segítő foglalkozás lesz. Access Bars és testkezeléseivel kezdődött a történetem, ezt követően találtam rá a svédmasszázsra, majd ezeket további terápiás technikák követték. 2020-ban Természetgyógyász-Reflexológus lettem, amivel kiteljesedtem és akkor úgy éreztem, hogy révbe értem. A változás és fejlődés útjára léptem azért, hogy adhassak először önmagamnak, majd másoknak valamit, ami által gyógyulhatnak, formálódhatnak. Ma már úgy érzem, ez az én igazi küldetésem, amelyet vágytam és megtaláltam. Boldog vagyok, hiszen a megtanult és alkalmazott módszerekkel emberek életét fordíthatom a megfelelő irányba és segíthetem őket, hogy ez által ők is boldog és elégedett életet élhessenek. A testünk különböző területei mind egy kisebb leképeződése, térképe az egész testnek, mely területek állapota megmutatja, milyen helyeken vannak elakadásaink és egyensúlyi állapotunk hol van kimozdulva egy esetleges kóros folyamat irányába. Amiben segíteni tudok azoknak, akik hozzám fordulnak, az minden olyan testi-lelki folyamat megértése és blokkjainak oldása, amely akadályozza a saját életük teljességét a jelenben. A gyermek és felnőttkori traumák feldolgozása és a történések megértése egy másik nézőpontból ránézve.

Legfrissebb videónk

Friss cikkek

Címkefelhő