Tarnaváry Szilvia mandala festő

Jin – Jang, de írhatjuk úgy is, hogy Yin – Yang egy szakrális szimbólum, két ellentétes erő/energia, ami tökéletesen kiegészíti egymást.

Egyik sem létezhet a másik nélkül, ezért csak egységként tud létezni. Tökéletes ábra, amelyben egybeolvad, de mégis elkülönül két különböző, sőt egymásnak ellenkező erő. A kör, aminek egyik fele fekete és benne pici fehér pötty, a másik fele pedig fehér, benne pici fekete pötty, beszél hozzánk, közvetíti az Univerzum üzenetét. De nézzük meg, mi is az üzenet!

A sötét oldala a Jin energia, ami női, befogadó, lágy, passzív erőt képvisel és ha túl sok van belőle, megjelenik a Jang energia, hogy egyensúlyba hozza.


A világosabb oldala a Jang energia, mely a világosságról, férfi erőről, kiáradásról üzen és ha ebből van túl sok, megjelenik a Jin energia, így tartva fenn az egyensúly állapotát.



Egyik sem létezhet a másik nélkül, mert ha nincs nő, aki befogad és megfogan, nincs utód. Ha nincs férfi, nincs aki kiárad és termékenyít, szintén nincs utód. Ez az Univerzum és a természet törvénye. Persze az ember már sok mindent képes utánozni, mesterséges úton létrehozni, de az soha nem ugyanolyan hatású.


Ez a szimbólum ott van minden területen, minden témában, egyaránt jelenti az égi – földi erőket, az éjjel – nappal váltakozását, női – férfi energiákat stb. Minden, ami ellentét pár, a Jin – Jang energiát képviseli.


A melegben (jang) jól esne egy kis hideg (jin). A hidegben (jin) jól esne egy kis meleg (jang).
Nagyon jó a napsütés (jang), de ha nem jönne az éjszaka (jin), hamar túlmelegedne a levegő és nem tudnánk pihenni se.

Ha túl sok öröm (jin) ér minket, állandóan eufórikus állapotban lennénk, ami megterheli a szívünket.

Kell egy kis kijózanodás (jang), amihez a rossz vezet.


A túl sok dicséret (jin) önhittséghez, beképzeltséghez vezet, ezért kell az őszinte kritika (jang) is mellé.



A kínai filozófia és orvoslás területén is megjelenik ez az elv, sőt gyógyítanak vele.
A kínaiak azt vallják, hogy ha nincs egyensúlyban a két energia, akkor megbetegszik a test.


Ha túl esszük magunkat, túl sok élvezeti cikket használunk, túl hatjuk magunkat vagy sokat várunk el magunktól, biztos, hogy megbetegszünk, ha csak nem vetjük be közben az ellentétes elveket: visszafogottság, pihenés, önelfogadás, önszeretet. Amit már régóta működtetünk egyoldalúan, ott biztos, hogy előbb-utóbb jön a gát, a kényszer, ami segít átlendülni a másik oldalra. Persze a legjobb, ha mi magunk tesszük meg és akkor nem lesz kényszer.


A párkapcsolatban is fontos a két erő harmonikus működtetése.
Az egyensúly megőrzése a kommunikációban, az elfogadásban és az együttműködésben rejlik.

Igazából mindkét nemben ott van mindkét erő, mert a nőkben is van kevés férfi hormon és a férfiakban is van kevés női hormon, de ha felborul az egyensúly és nem a fő szerepünket éljük, akkor átesünk a másik oldalra.

A nő akkor tudja megtartani az egészségét és önbecsülését, ha befogadó, elfogadó, család összetartó, tehát ha éli a nőiességét.

A férfi pedig akkor marad egészséges, ha kezében az irányítás, a kenyérkereset, a kezdeményezés, magabiztosság.



A mai világban eléggé összemosódtak és felcserélődtek a női és férfi szerepek és nem is jó az emberek egészsége. Ne akarjunk mások lenni, mint aminek születtünk, mert olyan, mintha megtagadnánk önmagunkat.

Nem az a gond, ha rövid ideig átvesszük a másik nem szerepét, mert vannak időszakok, amik hozzák magukkal a problémákat, azért, hogy rákényszerítsenek, hogy megtapasztaljuk a másik oldalt is .

Persze ha valaki magától tapasztalja meg, akkor nem fogja a sors rákényszeríteni, de ha ez az állapot sokáig fennáll, akkor megbetegíthet pl. a nő, ha sokáig erős fizikai munkát végez, előbb-utóbb összeroskad, mert genetikailag nem erre van beállítva, ha a férfinek kell egyszerre több dologra figyelnie : gyerek, otthon, főzés, takarítás, akkor ő roppan össze.

Egyszerűen azért, mert nem a feladatukat csinálják, amire születtek!
A Nap sem veszi át a Hold szerepét és fordítva sem igaz.


Legyünk önazonosak, próbáljunk a szerepünk és feladatunknak megfelelő életet élni!
Erre emlékeztet a Jin – Jang szimbólum.


Készítettem pár mandalás tárgyat, amik segítenek ebben!


Szeretettel : Sziszka


Tarnaváry Szilvia festő

(30) 385 8327

74sziszka@gmail.com

FaceBook