Tarnaváry Szilvia mandala festő
Elérkeztünk az utolsó adventi héthez, amikor már a legfelfokozottabb a hangulat. Nagy a készülődés, az utolsó simításokat végezzük, hogy a lehető legszebb legyen az Ünnep!
Bár sajnos az időjárás mostanában nem olyan kegyes hozzánk, hogy fehérbe borítsa a tájat megadva az igazi karácsonyi hangulatot, de a szépen feldíszített lakások, házak, városok, falvak kompenzálják és igazi ünnepi hangulatot árasztanak.
Szép lassan lenyugszanak a kedélyek, talán már mindenki megvette azt, amit szeretett volna, hogy teljes pompájában jöhessen az év legszebb ünnepe.
Advent utolsó vasárnapján gyújtjuk meg a negyedik gyertyát, ami a szeretetet szimbolizálja. Keresztelő Szent János Jézus eljövetelét hirdeti az embereknek, utat nyitva ezzel a szívükhöz.
A SZERETET, melyet Jézus hoz el a világba és amit az embereknek egymás felé kell közvetíteniük, beférkőzik a szívekbe, beköltözik és berendezkedik a lelkekbe, átjárja és felmelegíti a testeket.
Test – lélek – szellem összhangba kerül tőle. A szeretet szó csodálatosan kifejezi a magyar nyelvben, mennyire fontos és tápláló test –lélek – szellem számára : SZER – ETET.
A hagyomány szerint ez a gyertya is lila színű.
Most már a négy gyertya teljes fényében világít. A növekvő fény szimbolizálja a megváltó eljövetelének közeledését. Bár a pontos születési dátumot még mindig homály fedi, Szent Gyula pápa 350 – ben nyilvánította december 25. –ét Jézus születésnapjává, ami azóta is fennáll.
Jézus születése röviden :
A keresztény történet szerint időszámításunk kezdete előtt élt egy fiatal lány Názáretben, aki egy éjjeli látomásában találkozott Gábriel arkangyallal. Isten küldötte elárulta neki, hogy az Úr kiválasztotta Máriát egy nemes feladatra: ő lesz az édesanyja Isten fiának.
Nem sokkal ez után Mária férjhez ment Józsefhez, majd a király által meghirdetett népszámlálásra már várandósan indult el férjével együtt Betlehembe. Hamarosan azonban beindult a szülés, Betlehemben pedig senki nem adott szállást a várandós Máriának, aki így Józseffel kénytelen volt egy istállóba behúzódni, az újszülöttet pedig egy jászolba fektetni.
Mindeközben az istállóhoz közeli mezőn pásztorok legeltették juhaikat, amikor egy angyal megjelent és közölte velük: Isten fia megszületett, és egy közeli istállóban fekszik. Útra is keltek a pásztorok azonnal, hogy megcsodálják a gyermeket. Ugyanekkor három bölcs is érkezett napkeletről Jeruzsálembe, ahol az istálló felett ragyogó csillagot követve tudták, hol találják meg Isten fiát, a Messiást.
József Attila gyönyörű versét idézem:
BETLEHEMI KIRÁLYOK
Adjonisten, Jézusunk, Jézusunk!
Három király mi vagyunk.
Lángos csillag állt felettünk,
gyalog jöttünk, mert siettünk,
kis juhocska mondta – biztos
itt lakik a Jézus Krisztus.
Menyhárt király a nevem.
Segíts, édes Istenem!
Istenfia, jónapot, jónapot!
Nem vagyunk mi vén papok.
ůgy hallottuk, megszülettél,
szegények királya lettél.
Benéztünk hát kicsit hozzád,
Üdvösségünk, égi ország!
Gáspár volnék, afféle
földi király személye.
Adjonisten, Megváltó, Megváltó!
Jöttünk meleg országból.
Főtt kolbászunk mind elfogyott,
fényes csizmánk is megrogyott,
hoztunk aranyat hat marékkal,
tömjént egész vasfazékkal.
Én vagyok a Boldizsár,
aki szerecseny király.
Irul-pirul Mária, Mária,
boldogságos kis mama.
Hulló könnye záporán át
alig látja Jézuskáját.
A sok pásztor mind muzsikál.
Meg is kéne szoptatni már.
Kedves három királyok,
jóéjszakát kívánok!
December 24. – én ünnepeljük a Szentestét, ami az adventi időszak, a karácsonyi várakozás utolsó napja és 25.- én és 26. –án a Karácsonyt, Jézus születését, a Megváltó eljövetelét.
Magyarországon Szenteste gyűlnek össze a családok ünnepi vacsorára és egymás megajándékozására, amit a délelőtt feldíszített örökzöld karácsonyfa alatt tesznek meg. Szeretet, megnyugvás, öröm, hála pillanatai ezek.
Kívánok mindenkinek áldott, békés, boldog és meghitt Karácsonyi Ünnepeket!
Ezt a mandalát az ünnep tiszteletére festettem, fogadjátok szeretettel!
Köszönöm szépen, hogy figyelemmel kíséritek munkásságomat!
Szeretettel: Sziszka