Amikor túl nagy a kabát

Pszichológia

Írta: Almási Kriszta Holisztikus Mentor

Normál esetben a szülők nevelik a gyermeket, de van, hogy a szülő nem tud úgy beleállni a szerepébe, ahogy az elvárható tőle.

A nehéz időszakok és élethelyzetek pedig szükségmegoldásokat szülnek, ilyenkor kap kulcsot a 6-7 éves és megy egyedül haza a suliból, melegít magának ebédet, és várja haza a szüleit. A 8-9 éves elmegy az oviba az 5 éves öcsiért, hugiért és vigyáz rá. A 14 éves meg befizet minden közüzemi számlát, mos, főz, takarít (és közben iskolába jár), mert a szülők szenvedélybetegek.


És a gyerek egy pillanat alatt felnő a feladathoz. Hozza, viszi, csinálja, intézi, felnőtt-felelősséget vállal, miközben még gyerek. Tudjuk, számtalan családban látjuk, hogy képes rá a gyerek, csakhogy nem ez lenne a dolga! Fejlődését tekintve nem az ilyen feladatoknak van itt az ideje.

Bibók Bea azt írja könyvében, hogy „Az érintett gyerekek sokszor nagyon sikeresek és tehetségesek, kiváló tanulmányi, és/vagy sporteredményeket érnek el. A környezetük makacs, kitartó és küzdeni tudó gyerekeknek ismeri meg őket, akik pontosan tudják, mit akarnak elérni az életben. Ezek a gyerekek keményen dolgoznak a sikereikért, így a környezetükben az a kép alakul ki, hogy nincs számukra lehetetlen, az erejük kifogyhatatlan.

A család büszke rájuk, a társaik pedig irigylik őket, mert látszólag minden könnyen megy nekik. Senki nem sejti, hogy ez a túlműködés egy „élet-halál harc”-hoz hasonló küzdelem megnyilvánulása: a mélyén ugyanis az a motiváció rejlik, hogy a gyerek megszerezze az életben maradásához szükséges szeretetet. Ezek a gyerekek ugyanis nem az eredményekért harcolnak ilyen elkeseredetten, hanem a szeretetért. Mert azt gondolják, ha jobban, sőt még annál is jobban teljesítenek, akkor szeretni fogják őket.”


És az ilyen gyerek nem kérdőjelezi meg a sorsát
és a szerepét, amit ráosztottak, sőt eleinte még örül is a dicséretnek, a baj az, hogy hamar veszi természetesnek mindenki azt, hogy ő ezeket a feladatokat ellátja.


A gyerek kizsákmányolása sokszor észrevétlenül és természetesnek tűnő módon történik meg. Aki úgy nő fel, hogy másokért felelősséget vállal, de ő maga érzelmi elhanyagolást él meg, az megtanulja, és természetessé válik, hogy az ő szükségletei nem számítanak, azokat senki nem veszi észre. (Nem is szereti magát sem gyerekként, sem felnőttként.)


Mindegy is, hogy mit szeretne, mert mások igényei mindig fontosabbak. Bűntudat gyötri, ha nem engedelmeskedik, ezért igyekszik kitalálni a szülő gondolatát (később a házastársa, a gyereki, barátai, főnöke, kollégái gondolatát). Belsővé teszi azt az érzést, hogy neki kell megmentenie a saját szülőjét, ha alkoholista, ha gyógyszerfüggő, vagy bántalmazott, később a párját, a barátokat, az egész világot.

Ugyanakkor ez az áldatlan állapot kompetenciát is ad, mert az ilyen gyerek, korát meghazudtoló módon önálló, aminek egy része sikerélmény, mert gazdagodik ezektől a kompetenciáktól, ugyanakkor a valódi, gyermeki szükségleteit senki nem elégíti ki.


Mindez persze egy skála, melynek két végén egészen más a helyzet. Nagyon súlyos esetben a gyermek tartja egyben a családot, védi meg anyját az agresszív apától, vagy veszi ki a maréknyi gyógyszert az apja kezéből, ha kell ő hív mentőt a nagyihoz, és mos-főz-takarít.

Enyhébb esetben, „csak” a délutáni játékidőt rabolják el tőle azzal, hogy ő vigyáz a kisebb testvérére, amíg szülei megérkeznek. Van különbség, de mind két esetben túl hamar kerül felnőtt szerepkörbe a gyermek.


Én is parentifikált (szülősített) gyermek voltam. Engem is felruháztak már 7 évesen az életkoromnak nem megfelelő mértékű felelősséggel, pl. én vittem haza a bölcsődéből a 2 éves öcsémet, és télen az olajkályhát is be kellett gyújtanom, amitől nagyon féltem. A velem egykorúak még emlékeznek arra, hogy az nem volt veszélytelen produkció. 14 évesen nekem kellett döntést hoznom arról, hogy a beteg kutyám szenvedjen tovább, vagy elaltassuk. Később én adtam az állatorvos kezébe… Apám ugyan elkísért, de az épületbe sem lépett be.


Számomra is természetes volt mindez, de kamaszként már éreztem, hogy ez sok, ezért sokáig haragudtam a szüleimre, mert nagyban kihatott a felnőtt életemre. Hipnoterápiában, belső utazáson sokat dolgoztam ezen, mire ezt a neheztelést le tudtam tenni. Ma már csak azt látom, ami mindebből a hasznomra vált.


A parentifikáció azt jelenti, hogy a gyereknek, a családi rendszerben elfoglalt helye a szülőéhez hasonlít. Ez a szerep azonban nagyon megterhelő és később rányomja bélyegét a pályaválasztásra, a párkapcsolatra, az egész felnőttkori működésre.


Természetesen adhatunk apróbb házimunkát a gyereknek, de „amikor túl nagy a kabát”, annak nagyon sok a káros következménye.

Egy gyerek akkor tud egészségesen fejlődni, majd egészséges lelkű, kompetens felnőtté válni, ha előbb van ideje és lehetősége gyereknek lenni.

Ha te is egy vagy a sok közül, akinek a szülei ellopták a gyermekkorát és ennek hatásait még ma is nyögöd, akkor érdemes Belső utazásra jönnöd.

Almási Kriszta 

Holisztikus mentor, Belső utazás kísérő, Hipnoterapeuta

Telefon: +36 20 541 7929

Honlap: http://lelektanoda.hu/index.php

E-mail: info@lelektanoda.hu

Facebook csoport: Női lét, az élet közepén

https://www.facebook.com/groups/634474575198763

Csillagidő Klub Előfizetés

Részletekért kattints ide!

Elérhető a Csillagidő Klub Havi és Éves előfizetés, illetve Csillagidő Magazin Éves Előfizetés,
amely lehetővé teszi a Klub tagok számára elérhető cikkek olvasását.

Válaszd ki az előfizetésed,
kattints a megfelelőre!

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Kapcsolódó cikkeink

A megszokás nem egyenlő a boldogsággal

A megszokás nem egyenlő a boldogsággal

Az egyik legnagyobb hazugság, amit magadnak mondasz: „Jó így nekem.” Miért teszed ezt? Mert könnyebb, mint szembenézni azzal, hogy valójában nem az. Mert amíg elhiszed, hogy „jó ez így”, addig nem kell kitenned magad a döntés felelősségének és a változással járó...

Ismered a tudat alatti szerepszemélyiségeidet?

Ismered a tudat alatti szerepszemélyiségeidet?

Amikor elkezdtem asztrológiát tanulni, úgy 26 évvel ezelőtt…rögtön mellém szegődött a Symbolon kártya, és azóta is hű barátként kísér az önismereti utamon és a segítői hivatásomban. Nagyon hálás vagyok Peter Orban és Ingrid Zinnel munkásságának, illetve Thea Weller...

A Fém típusú ember

A Fém típusú ember

A kínai 5 elem tana ( Wu Xing) szerint az 5 féle elem jellegzetes személyiségtípust és energetikai minőséget mutat. A FÉM típusú ember születési évének utolsó száma 0 ( jang) és 1 ( jin)A struktúrát, a fegyelmet, a tisztaságot képviseli. Olyan, mint egy magas fa,...

7 évesen dőlt el a sorsod – vagy mégsem? 19. befejező rész

7 évesen dőlt el a sorsod – vagy mégsem? 19. befejező rész

„Szerezz örömöt!” korlátozó előírás – A megfelelési kényszer hálójában A Sorskönyv rejtett üzeneteit bemutató sorozatom, utolsó részéhez érkeztünk. Ma a „jófiúk” és „jólányok” legnagyobb csapdáját leplezzük le. Az elmúlt hetekben végig vettük az maximalizmust, a...

<a href="https://csillagido.hu/author/almasikriszta/" target="_self">Almási Kriszta</a>

Almási Kriszta

Szerző

Holisztikus mentor, Belső utazás kísérő, Hipnoterapeuta vagyok. Több mint tíz éve, hogy gyógyítani és tanítani kezdtem, amit évekig tartó önismereti munka előzött meg. Az évek alatt folyamatosan képeztem magam, gyakoroltam és kísérleteztem, hogy olyan módszerekkel, technikákkal tudjak dolgozni, melyekben hinni tudok és amelyekkel a hozzám fordulók problémáit a leggyorsabban és a legnagyobb eredménnyel tudom megoldani. A megszerezett szaktudásom és tapasztalatom alapján, holisztikus szemlélettel, átfogó módon támogatom a hozzám érkezőket, pszichológiai, spirituális és coaching módszerek, eszközök egyedi, játékos, kreatív ötvözésével, mert hiszek abban, hogy a gyógyulás és a változás útján nem kell szenvedni, ezt az utat örömmel is meglehet tenni. A lélekgyógyászat mellett számos tanfolyamot is tartok, továbbá minden ősszel indítok önismereti csoportokat is. A csoportban hasonló témákon dolgozunk, mint egyéniben, a módszer is ugyanaz, a különbség a csoport erejében van, és bár lassabban haladunk, eredményét tekintve ugyanoda érkezünk el.

Legfrissebb videónk

Friss cikkek

Címkefelhő