Antropozófiai megközelítés


Rudolf Steiner tanítása szerint a betegség nem pusztán biológiai működési zavar, hanem egy mélyebb szellemi folyamat kifejeződése.

Az ember négyes tagozódása – fizikai test, étertest, asztráltest és Én – egymással szoros összefüggésben működik, és a betegség ezek közötti diszharmóniából fakad. A gyógyulás pedig nem más, mint ennek a harmóniának a helyreállítása, egy magasabb rendű egyensúly megteremtése.

Ezért hangsúlyozza Steiner, hogy a betegség nem ellenség, hanem a fejlődés eszköze. A cél nem csupán a tünetmentesség, hanem a tudatváltozás, az önismeret, az Én magasabb szintre emelése.


Az orvoslás akkor válik teljessé, ha az embert nemcsak testként, hanem teljes lényként – test, lélek és szellem egységeként – közelíti meg. A gyógymódok akkor hatnak igazán, ha összhangban állnak az ember éteri és asztrális struktúráival, és támogatják az Én aktív részvételét a gyógyulási folyamatban.


A gyógyulás tehát egyúttal morális tett is. A betegség sokszor önzésből, szeretetlenségből, a szellemi törvényekkel való szembefordulásból fakad.


Az emberi életútban bizonyos betegségek sorsfordító jelentőségűek. Ezek nem egyszerű „hibák”, hanem gyakran szellemi értelemben vett szükségszerűségek.

Az Én – amelynek a feladata az inkarnáció során a test és a lélek áthatása – néha csak úgy tud felébredni, ha egy betegség megrázza, kizökkenti a megszokott mederből.


„A sors bizonyos pontjain a betegség valójában
gyógyítás.” (GA 170)


Sok esetben a betegség bele van írva a biográfiába – nem a fizikai szinten, hanem a morális és szellemi tanulási út részeként. Az ember, amikor megbetegszik, gyakran újraértékeli életét, kérdéseket kezd feltenni: Ki vagyok? Miért történik ez velem? Hová tartok?

A betegség – ha az ember szellemi szemmel nézi – krízisből hívássá válik.
A gyógyulás akkor mély és tartós, ha az ember nem „vissza” akar térni a régi életéhez, hanem előrelépni a betegség által megnyitott új ösvényre. Ehhez azonban belső munkára van szükség. Az Én ébredésére, ami képes tanulni a szenvedésből, és morális impulzusokat meríteni belőle.


Ilyés Alexandra terapeuta

Honlap:

https://www.antromedicart.hu

email:

antrotrener@gmail.com

Facebook:

https://www.facebook.com/krilyes